@   Odoberať občasník

Kto by mal postaviť auto

Tento príbeh, ktorého autorom je Dave Kepler, ukazuje, ako jednoduchá rodinná skúsenosť položila základ jeho filozofie vodcovstva a koučovania.

Pred niekoľkými rokmi sme ja a môj syn mali pekný zážitok v Indian Guides (americké mesto). Bolo to v čase každoročnej súťaže Pine Wood Derby (súťaž v postavení pretekárskeho auta z dreva). Každý otec so synom išli domov s pár kúskami dreva, s dvomi oceľovými tyčami a sadou štyroch umelých kolies. Po dôslednom plánovaní, rezaní, tvarovaní, brúsení, maľovaní a po skladaní sa každý tím mal vrátiť späť s pretekárskym autom.

Cieľom bolo vytvoriť také auto, ktoré dokáže pripravenú dráhu prejsť rýchlejšie ako ostatné autá, všetky pripravené z rovnakých východiskových materiálov. Jedinou vecou, ktorou sa od seba odlišovali, bol tvar a veľkosť auta a tiež opatrné umiestnenie osí a kolies. Auto, ktoré chce vyhrať, musí minimalizovať trenie a odpor a maximalizovať efekt z jediného zdroja energie, ktoré auto má, a to z gravitácie.

Ako kouč nášho dvojčlenného tímu som sa uistil, že môj syn pochopil úlohu a výzvu, ktorá spočíva vo vytvorení nášho pretekárskeho auta. Ja som navrhol našu stratégiu a zdroje (prostriedky), ktoré potrebujeme. Ako kouč som mal dve možnosti: mohol som presne popísať, ako takéto auto vytvoriť a aj to urobiť, alebo som mohol poskytnúť vhodné množstvo vstupov a koučovať, kým môj syn vykoná túto úlohu. Našťastie som si vybral túto druhú možnosť.

Ja som si naše pretekárske auto predstavoval ako štíhle, športové auto. Avšak môj syn si ho predstavoval ako „pretekársku dodávku“. Takže sme postavili dodávku. Keď si na to znovu spomeniem, viac sa to podobalo na modrú tehlu na kolesách, ale bol to výtvor môjho syna a on bol na to aj patrične hrdý a cítil veľké zadosťučinenie. A potom sme sa vydali na preteky.

Hneď ako sme prišli na preteky, uvedomili sme si dve veci. Po prvé, naša dodávka nemohla súperiť so všetkými tými štíhlymi športovými pretekárskymi autami. Po druhé, väčšina z ostatných otcov sa z veľkej časti podieľala na vytvorení ich áut. Niekoľko z tých drevených modelov vyzeralo ako makety áut z Detroitu, s hladkými, aerodynamickými tvarmi a lesklým nalakovaným povrchom.

Zákon fyziky bol tak veľmi predpovedateľný. Zatiaľ čo naša dodávka tromfla ostatné autá vo veľkosti batožinového priestoru, očividne jej chýbala rýchlosť a skončila takmer posledná. Naša prvá účasť na tejto súťaži skončila fiaskom.

Alebo nie? Môj syn cítil obrovské zadosťučinenie z prijatia tejto výzvy (pár kúskov dreva, dve oceľové tyče a štyri umelé kolesá) a vytvorenia pretekárskeho auta. Mal vynikajúcu príležitosť naučiť sa pracovať s nástrojmi na rezanie a brúsenie dreva a techniky maľovania. Tiež mal možnosť pocítiť, ako prehodnotiť výkon a výsledky, aby sa zvolil najvhodnejší spôsob dosiahnutia budúcich úspechov. A tieto cenné lekcie boli zavŕšené príjemným prekvapením.

Po tom, ako všetci tí rýchli pretekári dostali svoje trofeje, dodávka môjho syna vyhrala kategóriu dizajnu. Našťastie, porota uprednostnila kreativitu tohto sedemročného chlapca pred pokročilými technickými skúsenosťami dospelých otcov. Túto dodávku máme ešte stále vystavenú, aj po toľkých rokoch, ako symbol lekcie, ktorú sme sa naučili. Niekedy sa zamýšľam nad tým, aké lekcie sa naučili synovia z iných tímov, kde ich otcovia sa vzdali úlohy koučov a vytvorili auto podľa svojich predstáv.

Vybrala a z angličtiny preložila Lucia Chrenková, Co/Man B. Bystrica, 2005
tvorba web stránok