@   Odoberať občasník

Steve de Shazer a Insoo Kim Berg

Manželia, spolupracovníci, osobnosti, ktoré zanechali po sebe hlbokú a významnú stopu pre všetkých, ktorým je spolupráca oveľa bližšia než súťaženie či súperenie.
So svojím tímom z Brief Family Therapy Centre v Milwaukee (USA) vyvinuli prístup zameraný na riešenie, ktorý spôsobil revolúciu v dovtedajšom chápaní terapie a pomáhania.

Insoo a Steve vyvíjali prístup zameraný na riešenie v praxi – spôsobom „objav čo funguje a rob toho viac“. Mnoho techník objavili priamo počas práce s klientom a potom ich variovali, aby zistili, v akej podobe sú najúčinnejšie. Takto vyvinuli napríklad otázku na zázrak, ktorú od nich prevzali takmer všetky školy koučovania.

Aj keď ich techniky používajú mnohí terapeuti, kouči, konzultanti, sociálni pracovníci a iní pomáhajúci profesionáli, pre nás je kľúčovým to, čo je „za technikami“ – ich spôsob myslenia.

Mňa najsilnejšie oslovili tieto dve Insooine myšlienky:

  • To, že som zameraná na riešenie, neznamená, že mám fóbiu z problémov.
  • Človeka oslov vždy najprv cez jeho zdroje.

Viac východísk prístupu zameraného na riešenie nájdete v článku Dr. Petra Szabó, MCC, Coaching Reloaded (v slovenčine). Peter je priamym žiakom Insoo a spolu napísali vôbec prvú knihu o koučovaní zameranom na riešenie – Brief Coaching for Lasting Solutions.
tvorba web stránok